លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ជាមួយលោកស្រី Vladanka Andreeva អ្នកសម្របសម្រួលអង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំនៅកម្ពុជា ដែលទើបត្រូវបានតែងតាំង និងសហការី នារសៀលថ្ងៃទី៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
លោកស្រី Vladanka Andreeva បានបង្ហាញពីចំណាប់អារម្មណ៍លើការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងបានស្វែងយល់ពីបញ្ហាប្រឈម ព្រមទាំងបានសម្តែងការប្តេជ្ញាចិត្តបន្តពង្រឹងកិច្ចសហការក្នុងការគាំទ្រសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ដើម្បីរួមចំណែកលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពប្រជាជន និងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។ បន្ថែមលើនេះ លោកស្រីនឹងបន្តគាំទ្រធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តាមរយៈការចូលរួមជាមួយពហុភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីរួមគ្នាពង្រឹងបន្ថែមនូវកិច្ចការពារអតិថិជនក្នុងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។
ជាការឆ្លើយតប លោកជំទាវទេសាភិបាលបានថ្លែងអំណរគុណដល់អង្គការសហប្រជាជាតិដែលបានគាំទ្រធនាគារជាតិនៃកម្ពុជានាពេលកន្លងមក ព្រមទាំងបានសើ្នសុំការគាំទ្របន្ថែមទៀត ដើម្បីលើកកម្ពស់សុខមាលភាពប្រជាជន និងប្រព័ន្ធធនាគារប្រកបដោយចីរភាព។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, held a courtesy meeting with Ms. Vladanka Andreeva, newly appointed UN Resident Coordinator in Cambodia, on the afternoon of February 5, 2026, at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building.
Ms. Andreeva expressed her interest in Cambodia’s economic development, inquired about existing challenges, and reaffirmed her commitment to strengthening collaboration in supporting the country’s economy to improve livelihoods and reduce poverty. She also highlighted her continued support for the National Bank of Cambodia through engagement with multiple stakeholders to further enhance consumer protection in the microfinance sector.
In response, Governor Chea Serey expressed gratitude to the United Nations for its ongoing support and requested further cooperation to promote public welfare and build a sustainable banking system in Cambodia.