កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១៦ អង្គភាពស៊ើបការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជានិងមជ្ឈមណ្ឌលវិភាគនិងរាយការណ៍ប្រតិបត្តិការអូស្រ្ដាលី (AUSTRAC) បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់ស្តីពីការផ្លាស់ប្តូរព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្មនៅក្នុងអំឡុងពេលនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលលើកទីពីរ ស្ដីពីការប្រឆាំងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្មប្រចាំតំបន់ នៅកោះបាលី ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលមានសមាជិកចូលរួមចំនួន២៥ប្រទេសរួមទាំងអង្គការអន្តរជាតិជាច្រើន ។
ដោយយល់ឃើញពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការរឹតចំណងមិត្តភាពរវាងប្រទេសទាំងពីរ អង្គភាពស៊ើបការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា និងមជ្ឈមណ្ឌលវិភាគនិងរាយការណ៍ប្រតិបត្តិការ អូស្រ្ដាលី បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់ស្តីពីការផ្លាស់ប្តូរព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រឆាំងការសម្អាតប្រាក់និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ក្នុងគោលបំណងពង្រឹងនិងពង្រីក កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ នាពេលអនាគត និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួម ក្នុងការស្វែងរក ទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ការសម្អាតប្រាក់និងហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ។
ការចុះហត្ថលេខានៅពេលនេះ គឺជាលើកទី១១ ដែលអង្គភាពស៊ើបការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបានចុះអនុស្សរណៈនិងកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយភាគីបរទេស ។ នាពេលកន្លងមកអង្គភាពស៊ើបការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាធ្លាប់ចុះអនុស្សរណៈជាមួយ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បង់ក្លាដេស ស្រីលង្កា ជប៉ុន សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ វៀតណាម ថៃ ឡាវ ឥណ្ឌូណេស៊ី និងសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ។

On 11 August 2016, Cambodia Financial Intelligence Unit (CAFIU) and Australian Transaction Reports and Analysis Centre (AUSTRAC) signed a Memorandum of Understanding (MOU) on the Exchange of Financial Intelligence related to Anti-Money Laundering and Combating the Financing of Terrorism at the second regional Counter-Terrorism Financing (CFT) Summit in Bali, Indonesia which was participated by 25 countries with other international organizations.
Having understood the benefit of relationship strengthening between the two countries, CAFIU and AUSTRAC have agreed to sign the MOU on the exchange of financial intelligence related to anti-money laundering and combating the financing of terrorism (AML/CFT). This MOU is to strengthen and expand international cooperation and joint efforts in tracing, preventing and eliminating money laundering and terrorism financing.
This is the 11th signing event for CAFIU that has signed MOUs and Agreement with foreign countries. So far, CAFIU has signed MOUs with Malaysia, Bangladesh, Sri Lanka, Japan, Republic of Korea, Vietnam, Thailand, Laos, Indonesia and Russian Federation.