កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៧ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការជាមួយ អង្គការ Good Return ប្រទេសអូស្ត្រាលី បានដាក់រៀបចំកម្មវិធីដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវសៀវភៅអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ “តោះ! និយាយពីលុយ” ដែលចងក្រងឡើងសម្រាប់ផ្តល់នូវការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់កុមារនៅកម្ពុជាដែលមានអាយុចាប់ពី ៨ ដល់ ១២ឆ្នាំ ។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានប្រព្រឹត្តិទៅនៅសាលាបឋមសិក្សាភ្នំដូនពេញ ក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដោយមានការចូលរួមពីលោកបណ្ឌិត ម៉ុក សារ៉ុម អគ្គនាយករងអប់រំ និងជាតំណាងក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ព្រមទាំងមានការចូលរួមពីតំណាងគ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស សរុបប្រមាណ ៤០០ នាក់ ។
ការដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវសៀវភៅអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនេះ គឺជាជំហានសំខាន់ដំបូង ក្នុងកិច្ចសហការរវាងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការបញ្ជ្រាបការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាទូទៅរបស់ក្រសួង ។
ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីនេះ លោកជំទាវ នាវ ច័ន្ទថាណា ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា “ការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ មានសារៈសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ ព្រោះការយល់ច្បាស់ពីផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ ការជ្រើសរើស និងការប្រើប្រាស់ផលិតផល ទាំងនោះបានត្រឹមត្រូវ អាចការពារអតិថិជនឱ្យផុតពីការកេងបន្លំ និងបំណុលវ័ន្តក ។ លោកជំទាវ ទេសាភិបាលរង ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ រួមមាន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងវិស័យឯកជន ដែលបានឧបត្ថម្ភគាំទ្រដំណើរការរៀបចំកម្មវិធីនេះ និងជាពិសេសចំពោះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបានអនុញ្ញាតផ្តល់ទីតាំងឲ្យធនាគារជាតិនៃកម្ពុជារៀបចំកម្មវិធីនៅថ្ងៃនេះ ។
ក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០១៦ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហការជាមួយអង្គការ Good Return បានចាប់ផ្តើមយុទ្ធនាការបង្កើនចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានឈ្មោះថា “តោះ! និយាយពីលុយ” ។ យុទ្ធនាការនេះមានគោលបំណងផ្តល់ការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តយុវជនឲ្យពិភាក្សាពីសារៈសំខាន់នៃការគ្រប់គ្រងប្រាក់នៅក្នុងគ្រួសារ និងស្វែងរកព័ត៌មានបន្ថែមសម្រាប់ការធ្វើសេចក្តីសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវក្នុងការទទួលយកសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ។
ក្នុងរយៈពេល ៣ខែ ដំបូង យុទ្ធនាការនេះបានផ្សព្វផ្សាយទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ កម្ពុជាប្រមាណ ១,៥ លាននាក់ តាមរយៈខ្សែវីដេអូអប់រំខ្លីៗនៅលើទូរទស្សន៍និងបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម ការផ្សាយតាមវិទ្យុ ការផ្ញើសារតាមទូរស័ព្ទ វគ្គអប់រំផ្សព្វផ្សាយនៅតាមសាលារៀន និងរោងចក្រ ។ ក្នុងចំណោមប្រជាពលរដ្ឋទាំងនោះ ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ២៦.៨០០ នាក់ បានពិភាក្សាពីខ្លឹមសារនៃយុទ្ធនាការនេះនៅក្នុងចំណោមគ្រួសារនិងមិត្តភក្តិរបស់គាត់ ។
លោក Shane Nichols នាយកប្រតិបត្តិអង្គការ Good Return មានប្រសាសន៍ថា “យើងពិតជារំភើបចំពោះជោគជ័យនៃយុទ្ធនាការនេះ ដោយតាមរយៈការផលិតសៀវភៅអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុផ្អែកលើសាច់រឿងនៃខ្សែវីដេអូខ្លីទាំង៦ ។ គោលបំណងគឺដើម្បីឲ្យសារអប់រំនៃយុទ្ធនាការនេះអាចទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងផ្តល់នូវការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពមនុស្សវ័យក្មេង” ។
រឿងទាំង៦នេះមានភ្ជាប់ដោយសំណួរ និងចម្លើយ ដែលអាចប្រើប្រាស់សម្រាប់ការសិក្សាដោយខ្លួនឯង និងលើកទឹកចិត្តដល់យុវជននិងគ្រួសាររបស់គេ ក្នុងការ តថ្លៃ ជ្រើសរើស និងប្រើប្រាស់ផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវនិងការទំនាក់ទំនងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពរវាងអ្នកប្រើប្រាស់និងអ្នកផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ ។
ការអភិវឌ្ឍនៃយុទ្ធនាការ “តោះ! និយាយពីលុយ” ទទួលបានការគាំទ្រពីអង្គការ World Edcuation Cambodia, អង្គការ English Family Foundation, គម្រោង Development Innovations ក្រោមមូលនិធិជំនួយពីទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID) និងក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទ SMART ។ ការផលិតនិងបោះពុម្ពសៀវភៅអប់រំផ្នែក ហិរញ្ញវត្ថុទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីក្រុមហ៊ុន VISA ធនាគារពិភពលោក សាជីវម្មអន្តរជាតិ(IFC) គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងដៃគូឧបត្ថម្ភផ្សេងៗទៀត ។

February 28, 2017, the National Bank of Cambodia in partnership with Good Return Australia officially launched the "Let's Talk Money!" Comic Books, designed to deliver financial education to Cambodian children aged 8 to 12-years-old.
The event is held at Daun Penh Primary School under the chairmanship of H.E Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia with participation of Dr. Mok Sarom, Deputy Director General of Education and representative of Ministry of Education, Youth and Sport along with around 400 participants from banks and financial institutions, development partners, teachers and students. This comic book marks an important initial step in the cooperation between the National Bank of Cambodia and the Ministry of Education, Youth and Sport, to work towards integrating financial education into the school curriculum.
H.E. Neav Chanthana stated, “financial education is crucial for the country’s development as clear understanding, proper choosing and using of financial products could protech consumer from fraud and overindebtedness.” H.E Deputy Governor has expressed her appreciation to all stakeholders who have supported this event especially, the Ministry of Education, Youth and Sport, who provides the location for ceremony.
The "Let's Talk Money!" Financial Consumer Awareness Campaign was launched by the National Bank of Cambodia and Good Return Australia in March 2016 to encourage Cambodian youth to talk about important money matters within their household and seek out the information they need to make wise money decisions.
In the first three months, the Campaign reached nearly 1.5 million Cambodians through Public Service Announcements, TV, social media networks, radio, SMS and face-to-face educational sessions in schools and factories generating 26,800 household conversations about campaign messages.
“We are excited to build on the success of the campaign through Comic Books based on the six public service announcement storylines. The aim is to make the campaign messages even more accessible and provide innovative financial education resources to empower young people,” said Good Return CEO Mr Shane Nichols.
Each of the six stories is accompanied by question-and-answer sheets that can be used in self-guided learning, encouraging young people and their families to negotiate, choose and use financial products responsibly and communicate effectively with each other and financial service providers.
The development of the “Let’s Talk Money!” Campaign was supported by World Education Cambodia, the English Family Foundation, the Development Innovations initiative of USAID and SMART (the Official Telecom Partner). The production and printing of the Comic Books was made possible by Visa, the World Bank Group, IFC and other supporting partners.